Budynek Gospodarczy z Dachem Jednospadowym - Garaże dwustanowiskowe

Budynek Gospodarczy z Dachem Jednospadowym - Garaże dwustanowiskowe
Autor Aneta Woźniak
Aneta Woźniak24.12.2023 | 7 min.

Budynek Gospodarczy z Dachem Jednospadowym to praktyczne rozwiązanie dla osób poszukujących funkcjonalnego miejsca do przechowywania sprzętów ogrodniczych, rowerów czy auta. Ten typ konstrukcji cechuje się prostą bryłą, niewygórowanymi kosztami budowy i eksploatacji oraz wystarczającą wytrzymałością. W artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom budynków gospodarczych z dachem jednospadowym, a także praktycznym wskazówkom dotyczącym ich projektowania i wykonania.

Kluczowe wnioski:
  • Budynek z dachem jednospadowym to proste i tanie rozwiązanie na garaż lub magazyn.
  • Ważny jest dobry projekt dostosowany do potrzeb i warunków na działce.
  • Istotna jest właściwa wentylacja i ocieplenie takiego budynku.
  • Warto zadbać o solidne fundamenty i wytrzymałą konstrukcję.
  • Tego typu budynki można wykonać także w wersji mobilnej.

Budynek z Dachem Jednospadowym

Budynek gospodarczy z dachem jednospadowym to prosta i tania konstrukcja, która może pełnić funkcję garażu, magazynu lub warsztatu. Jego główną zaletą jest niski koszt budowy i utrzymania. Dodatkowo tego typu budynki nie wymagają pozwolenia na budowę, jeśli ich powierzchnia nie przekracza 35m2.

Dach jednospadowy, nachylony tylko w jedną stronę, sprawdza się szczególnie na niewielkich, wąskich działkach. Pozwala on maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, nie zajmując dużo miejsca z boków budynku. Ponadto konstrukcja jest stosunkowo prosta i szybka w montażu.

Odpowiednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi

Najważniejszą kwestią przy projektowaniu budynku gospodarczego z dachem jednospadowym jest odpowiednie zabezpieczenie go przed opadami atmosferycznymi. Aby woda deszczowa lub śnieg nie dostawały się do środka, należy zadbać o właściwy kąt nachylenia dachu (min. 15 stopni) oraz dobrą izolację.

Ponadto trzeba pamiętać o wykonaniu rynien i montażu rur spustowych odprowadzających wodę z dachu. Ich brak może prowadzić do podciekania fundamentów oraz zawilgocenia ścian budynku od strony zewnętrznej.

Praktyczny Budynek Gospodarczy do Garażowania

Budynek gospodarczy z jednospadowym dachem idealnie sprawdza się jako garaż na jedno lub dwa stanowiska. Koszt postawienia niewielkiego garażu jest znacząco niższy niż domu jednorodzinnego lub większego budynku gospodarczego. Przy niewielkim budżecie daje to możliwość szybkiego uzyskania praktycznej przestrzeni do przechowywania auta.

Warto jednak pamiętać, że w garażu jednostanowiskowym zmieści się najczęściej tylko jeden samochód. Mając więcej aut, lepiej postawić nieco większy budynek dwustanowiskowy, który pozwoli bezpiecznie i wygodnie garażować dwa pojazdy obok siebie.

Garaż z dachem jednospadowym to niedroga inwestycja, która znacząco podnosi komfort użytkowania posesji i chroni auto przed wpływem warunków atmosferycznych.

Ekonomiczny Projekt Budynku na Auto

Przy projektowaniu garażu jednospadowego istotna jest funkcjonalność i niski koszt budowy oraz eksploatacji. Warto więc poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniej wielkości i kształtu budynku.

Budynek powinien być na tyle duży, by swobodnie zmieścić auto z kierowcą w środku, a także posiadać minimalną przestrzeń dookoła pojazdu umożliwiającą otwieranie drzwi i dostęp z każdej strony.

Liczba miejsc parkingowych Zalecane wymiary wewnętrzne
1 miejsce 3,0 m x 5,5 m
2 miejsca 5,5 m x 5,5 m

Większa powierzchnia garażu to oczywiście wyższe koszty budowy. Dlatego projektując budynek gospodarczy, należy dobrze przeanalizować rzeczywiste potrzeby i przeznaczenie garażu, tak aby jego wielkość była optymalna.

Funkcjonalny Budynek Gospodarczy Jednospadowy

Budynek Gospodarczy z Dachem Jednospadowym - Garaże dwustanowiskowe

Oprócz funkcji garażu, budynek gospodarczy z dachem jednospadowym może także pełnić rolę magazynu, warsztatu, a nawet letniej kuchni lub altany ogrodowej. Wystarczy odpowiednio zaadaptować i wyposażyć wnętrze.

W przypadku wykorzystania budynku jako magazynu narzędzi i sprzętu ogrodniczego, warto pomyśleć o regałach, szafkach i stojakach do przechowywania poszczególnych przedmiotów. Można również zamontować w środku warsztat z imadłem, stołem warsztatowym i szufladami z narzędziami.

Optymalne oświetlenie i wentylacja

Niezależnie od pełnionej funkcji, w budynku gospodczym istotna jest dobra wentylacja i oświetlenie. Warto więc pomyśleć o oknach i drzwiach, a także o ewentualnym wykonaniu instalacji elektrycznej z oświetleniem LED.

Okna zapewnią nie tylko dopływ światła dziennego, ale także lepszą cyrkulację powietrza. Odpowiednia wentylacja pomoże natomiast uniknąć problemów z wilgocią i zagrzybieniem wewnątrz budynku.

Wytrzymały i Bezpieczny Budynek Garażowy

Aby budynek gospodarczy, pełniący funkcję na przykład garażu, był wytrzymały i bezpieczny, bardzo ważne jest solidne i poprawne wykonanie fundamentów oraz konstrukcji. Nie należy oszczędzać na jakości materiałów, a same prace budowlane powinno się zlecić sprawdzonej ekipie budowlanej.

  • Fundamenty warto wykonać z betonu lub cegły pełnej, a także zadbać o ich odpowiednią głębokość i szerokość dostosowaną do warunków gruntu.
  • Konstrukcja budynku powinna być wykonana z solidnych i dobrze zaimpregnowanych belek drewnianych bądź z wytrzymałego metalu - na przykład lekkich kształtowników stalowych.

Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa jest także dobry montaż poszycia ścian i dachu. Warto więc poświęcić chwilę na sprawdzenie, czy wszystkie elementy zostały solidnie przytwierdzone do konstrukcji, a łączenia między płytami są szczelne.

Długowieczny Budynek z Dachem w Jedną Stronę

Aby budynek gospodarczy z dachem jednospadowym służył jak najdłużej i był odporny na działanie czynników atmosferycznych, oprócz solidnej konstrukcji i zabezpieczenia fundamentów warto zainwestować w dobrej jakości materiały wykończeniowe.

Do pokrycia dachu polecane są blachodachówka, gont bitumiczny lub dachówka ceramiczna, natomiast do wykonania ścian zewnętrznych sprawdzą się dobrej klasy płyty OSB bądź elewacyjne płyty warstwowe izolowane wełną mineralną lub styropianem.

Tego typu trwałe materiały pozwolą uniknąć problemów z przeciekaniem wody opadowej do wnętrza budynku, a także ograniczą straty ciepła zimą. Odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi to gwarancja wieloletniej żywotności budynku gospodarczego.

Podsumowanie

Budynek gospodarczy z dachem jednospadowym to proste i tanie rozwiązanie, które świetnie sprawdza się jako garaż jedno- lub dwustanowiskowy. Koszt postawienia niewielkiego garażu jest znacznie niższy niż innych budynków, a mimo to zapewnia ochronę samochodu przed wpływem czynników zewnętrznych.

Projektując garaż z dachem jednospadowym, warto poświęcić chwilę na dobór odpowiedniej wielkości i kształtu budynku. Powinien on być funkcjonalny i zapewniać swobodny dostęp do każdego zaparkowanego auta. Ponadto należy zadbać o właściwe zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi.

Oprócz roli garażu, budynek z dachem jednospadowym może również służyć jako magazyn, warsztat czy altana ogrodowa. W każdym przypadku istotna jest solidna konstrukcja, wentylacja i oświetlenie wnętrza. Dobre wykonanie z trwałych materiałów zapewni budynkowi długą żywotność i funkcjonalność przez lata.

Podsumowując, budynek gospodarczy z dachem skierowanym w jedną stronę to uniwersalne rozwiązanie łączące prostotę i niskie koszty z praktycznymi zaletami. Warto rozważyć taki projekt zwłaszcza budując niedrogi garaż na jedno lub dwa samochody.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ukryte Zawiasy w Oknach - Opinie, Ceny, Montaż
  2. Ile m2 ma cm2 – Kalkulator przeliczania jednostek powierzchni
  3. Mata Aerożelowa - Najlepsza Izolacja dla Twojego Domu
  4. Szybkozłączka do Szamba - Przyłącze do Opróżniania Szamba
  5. Listwa przy Oknie Balkonowym - Wykończenia pod Drzwi Balkonowe
tagTagi
shareUdostępnij
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły